web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Autonomní nákladní vozidla TuSimplea jdou do aukce

Po odchodu společnosti TuSimple z USA jsou její samořídící nákladní vozidla v dražbě. Společnost TuSimplea se původně etablovala jako přední vývojář samořídících nákladních vozidel ve Spojených státech a v roce 2021 na tento trhu vstoupila s velkým očekáváním. V prosinci roku 2023 se ovšem situace dramaticky změnila, když společnost čelila řadě interních konfliktů a ztratila důležité partnerství s výrobcem nákladních vozidel Navistar. Tento neočekávaný vývoj vedl  
k rozhodnutí společnosti TuSimple opustit americký trh s nákladním autonomním řízením a přestěhovat se do jiných oblastí. 

S odchodem z USA vznikla nutnost prodat veškeré existující autonomní soupravy a kancelářské vybavení společnosti. Proto tyto účely jsou nyní naplánovány dvě online aukce, přičemž první se uskuteční od 23. do 25. ledna 2024 a druhá od 6. do 8. února 2024. Aukční společnost potvrdila, že bude nabídnuto ke koupi deset nákladních vozidel s možností autonomního řízení. Společnost vlastní dalších 25 nákladních vozidel, u kterých ovšem není jasné, co je s nimi dále zamýšleno.  

Vizuální podoba jedno z autonomních nákladních vozidel TuSimple, které půjde do dražby(Zdroj: TuSimplea) 

TuSimple však není jedinou společností, která se musela vyrovnat s náročnostmi a neúspěchy v oblasti autonomní mobility. Společnost Embark Technologies byla prodána po dvou letech od svého vstupu na burzu a v roce 2023 byla jejich autonomní vozidla taktéž dána k dražbě. Firma Argo AI přestože měla podporu od velkých automobilových výrobců, kterými jsou například Ford a Volkswagen, taktéž ukončila svoji činnost, a to již koncem roku 2022. Stejně tak společnost Cruise pozastavila svůj provoz a propustila mnoho zaměstnanců. Tato fluktuace zaměstnanců však byla způsobena zejména důsledky spojenými s dopravní nehodou vozidla Cruise s chodcem v minulých měsících.  

TuSimple byla od počátku považován za velký americký startup, i když jeho zakladatelé a investoři pocházeli z Číny. Vstup na burzu v roce 2021 byl předmětem důkladného posouzení výborem pro zahraniční investice USA, který se zabýval otázkou čínských akcionářů ve společnosti. Tato situace postupně vyvolala vyšetřování ze strany FBI a Komise pro cenné papíry a burzy, a nakonec v roce 2022 došlo ke ztrátě důležité dohody o společném vývoji s nákladním gigantem Navistar. Oznámení o odchodu z USA v prosinci roku 2023 vedlo k propuštění 150 zaměstnanců. 

Je tak velmi patrné, že autonomní mobilita je stále poměrně náročným oborem a přináší mnoho výzev i pro přední autonomní společnosti, kterým je právě například TuSimple. Avšak vzhledem k rychlému vývoji technologií a rostoucímu zájmu o samořídící vozidla je pravděpodobné, že tato společnost bude i nadále existovat a působit oblasti autonomního řízení.